Mi a 4 legnagyobb tévhit az acélszerkezetes házakkal kapcsolatban

1. Hőszigetelés/Hőtartás

A legnagyobb kétely és a leggyakoribb kérdés, amit az acélszerkezetes házainkkal kapcsolatban kapunk az a hőszigetelés-hőtárolás témájával kapcsolatos.

Egyrészt, hogy valóban olyan jól szigetelnek-e a házaink falai másrészt, hogy a téglának nagyobb-e a hőtároló kapacitása?

A hőszigetelés legjobb mércéje a falak hőátbocsátási tényezője (U érték ). Az U érték azt adja meg, hogy egy négyzetméterén mennyi watt hőenergia távozik, ha a fal belső és külső oldala között 1 fok a hőmérsékletkülönbség.

Ha összehasonlítjuk a 38 valamint 44 cm-es téglát a mi 20cm vastag falunkkal (melyekre egyébként még jön 15-20 cm külső szigetelés) akkor az alábbi eredményeket kapjuk. (Bal oldali táblázat)

A mi házfalunk jobban szigetel hisz a tégla nagyjából 3x annyi energiát veszít ugyan annyi idő alatt. Míg a mi házunk 0,15wattot a téglaház 0,35-0,40 wattot négyzetméterenként és fokonként.

A tégla 1,5x nagyobb hőtároló tömeggel rendelkezik. Akkor most melyik számít?

Hőszigetelési és Hőtároló kapacitás

Energetikai besorolás

Számost tényező befolyásolja egy ház energetikai gazdaságosságát (tájolás, ablakok mérete stb.) melyeket mindet összevetve legvégül az energetikai tanúsítvány (jobb oldali kép)és annak besorolása fogja megadni, hogy milyen lesz egy ház energia igénye. A mi házaink egyébként BB-től indulnak és könnyen megvalósítható a passzív ház is.

2. Időtállóság

Mennyire rozsdásodik az acélszerkezet?

A képen is látható acélszerkezet, amelyet házainkhoz használunk, horganyzáson esnek át. Ilyen felületkezelési eljárású szerkezeteket használnak szabadtéri szerkezetek, tározók, erkélyek, vagy akár korrózió álló csövek esetében is alkalmazzák ezt a technológiát.

Azonban ezekkel a szerkezetekkel szemben mi egy száraztechnológiás fallal vesszük körül, ahol nem használunk vizes bázisú kötő anyagot (malter, beton). Emiatt az ebből fakadó párásodás nem fordul elő, így acélszerkezeteink a kiemelten védett közegben vannak és nem érik külső környezeti hatások. Emiatt is szoktuk azt mondani, hogy emiatt gyakorlatilag tégla élettartamúak szerkezeteink.

Acélszerkezetek

Falszerkezet

3. Rágcsálók

Rágcsálók elleni védelem

Ugyan úgy, ahogy manapság felújítanak és szigetelnek régi téglaházakat, társasházakat, mi is ugyan úgy helyezzük fel a külsős szigetelést és nem szokott ebből probléma lenni. Ha azonban mégis megkívánná a helyzet, akkor egy fém kezdőprofilt fel lehet helyezni a szigetelés aljára vagy felülről fémhálóval lehet védeni a külső nikecell réteget.

4. Viharállóság

Elfújja a szél?

Azért olyan népszerűek Amerikában az acélszerkezetes házak, mert kiválóan ellenáll a viharok keltette szívó-nyomó, valamint nyíró hatásoknak és nem morzsolja le a házat.

Mennyire vihar állóak az acélszerkezetes házak?

Fontos, hogy az alábbi információk elsősorban az mi szerkezetünkre, az ország egyetlen Amerikai-Taiwani licences gyártósorára vonatkozik, mellyel jelentősen vastagabb anyagot vagyunk képes meghajlítani, mint a hazai versenytársak kínai gyártósora és valamint az illesztési pontok is speciálisabban nálunk.

Az, hogy egy szerkezet mennyire lesz ellenálló a széllökésekkel szemben az határozza meg, hogy mire van méretezve. Inputként a bevitt meteorológiai terhelések fogják ezt szabályozni. Ez most a Hazai érvényes, szabványban rögzített meteorológiai terheléseknek (szélsebesség, szélkarakter) megfelelően van programozva, de amennyiben ezek az értékek változnak, módosítható a szerkezet paraméterezése is.

Amerikában is azért ennyire népszerű az acélszerkezetes építési technológia, mert nem képes lemorzsolni a házat, ugyanis annyira ellenáll a szélnyírások, szélzuhatagok, szívó-nyomó hatások váltakozásának, hogy a szerkezet kibírja a többszáz km/h-ás vihart is.

Pont emiatt is mutat folyamatosan növekvő tendenciát az ilyen típusú házak építésének a száma, mert a változó éghajlati hatások és növekvő szélterheléseknek, szívó-nyomó hatásoknak képesek ezek a fajta házak ellenállni. Ugyanis ahogy a sebesség miatt a légnyomás csökken, túlnyomás jön létre. A nyíró erőket pedig a függőleges irányú légzuhatagok és az oldal irányú szélek hozzák létre. Mely előbbi törvény Daniel Bernoulli a holland-svájci matematikus és természettudós tevéhez kötődik

Floridai hurrikánt egyedüli túlélő acélház

Előrejelzések építési technológiai arányokkal